28 Eylül 2011 Çarşamba

Yalnızlık Bağımlısı
Bol şekerli bir kahvenin ardından koltuğuma gömüldüm. Fiziksel değil, düşünce anlamında yorgundum. Hayat hakkında anlatacağım yığınla detay varken, karşımda beni dinleyecek bir kişi bile yoktu. Titreyen parmaklarımla yüzüme dokundum. Hayır, yaşlı değildim. Ama kalbimi soracak olursanız sanki asırlardır acı içindeydi. İlk aşkımın saçındaki mavi yıldızlı toka, babamın uçurtma yaparken kullandığı yapıştırıcının kokusu, öğretmenimin tebeşirli ellerini sildiği kareli mendili ve sokağın başındaki paslı sokak levhası... Hepsi o kadar canlı ki... Aradan yılların geçtiğini lanet olası bir takvimden öğreniyorum. 

Büyüdüğüme dair her şey yalan! Ben daha dünkü çocuğum. Ne derseniz deyin benim bu dünya ile sorunum var. Herkes içinde iyilik ve kötülük besliyor. Zorlanıyoruz, sarsılıyoruz, dışlanıyoruz. Sonrasında intikam zamanı geliyor ve terk ediyoruz, bencilleşiyor ve hırpalıyoruz. Bu savaş hiç bitmez mi? Oysa dedem yalnızlığın bağımlılık yaptığını söylediğinde gülüp geçmiştim. Şimdi oturup anılarımı ileri, geri sararak hatırlamaktan bile acıyla karışık tuhaf bir keyif alıyorum. Çoğunuz benim bir çıkmaza doğru sürüklendiğimi düşünebilir. 

Gerçek şu ki; ne kadar farkına varırsan o kadar yalnızlığın odalarına çekiliyorsun. Size karşı dürüst olacağım. İnanın bana artık farkında olmamak istiyorum. Bir çocuk gibi kendi küçük dünyamda kalmak istiyorum. Gerçekten gülmek, içten bir şekilde ağlamak, utandığımda yanaklarımın kızarmasını istiyorum. Büyüyen herkes kendini aç gözlü hissetmek zorunda mı? Doyumsuzların arasında yaşamaktan bıktım usandım. Size bir kalede yaşadığımdan bahsetmiş miydim? Her bir taşını kendi ellerimle koyduğum ve sonunda görkemli surlarından işe yaramaz insanlara yukardan baktığım tek yer… Saldırılar bitmek tükenmek bilmese de o kalpsizlerden birini bile içeriye almaya niyetim yok. Çok uzaklarda da olsa benimkisi gibi kaleler inşa etmiş birileri vardır değil mi? Kim bilir belki de içlerinden biri şu an bu yazıyı okuyordur…  

Kağan Tobel

1 yorum:

mete han dedi ki...

Bloğunuzda birden çok güzel paylaşımlar var.Bu paylaşımlarınız için teşekkür eder ve Galvaniz çöp konteyner olarak başarılarınızın devamını dileriz.